V případě, že chce živnostník pozastavit živnost , je povinen skutečnost oznámit hned několika úřadům. Může ale využít také snadnější cestu. Nebaví vás podnikat anebo vám to nejde tak dobře jako loni? Pokud se vám nedaří, živnost můžete přerušit anebo zrušit úplně.
Obnovení živnosti, přerušení, pozastavení. Přerušení živnosti , pozastavení. Pozastavení ( přerušení ) živnosti. Obvykle se živnosti přerušují po skončení vykonávání . Jakmile živnost přerušíte (a nevykonáváte jinou výdělečnou činnost), nemusíte dál platit sociální pojištění.
Tato doba se vám ale nezapočte do . Důvodů, nutících podnikatele přemýšlet o tom, jak pozastavit živnost , může být celá řada. Někdy se dokonce o přerušení vyplatí uvažovat. Jestliže uvažujete o ukončení podnikatelské činnosti, pečlivě byste si měli rozmyslet, zda živnost zcela zrušíte nebo ji pouze pozastavíte.
Stát se může cokoli, můžete mít jen slabší období. Zdálo by se zbytečné na nějaký krátký časový úsek přerušovat živnost a lámat si hlavu s administrativními. Jakými způsoby tedy můžete přerušit nebo dokonce ukončit živnost ? Na to si odpovíme v následujících řádcích. Kdy se můžete rozhodnout přerušit nebo ukončit . Již téměř dva roky nemusíte přerušení živnosti hlásit živnostenskému úřadu.
Informovat ovšem musíte zdravotní pojišťovnu a správu sociálního . Rozhodnete-li se živnost přerušit , musíte uvědomit pouze zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. Povinnost vůči živnostenskému úřadu byla . Délka přerušení živnosti není zákonem omezena, přerušení ale není možno oznámit zpětně. Tedy pokud oznámíte přerušení živnosti dnes, . Tak můžete jedním dokumentem oznámit přerušení živnosti na správu sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu i finanční úřad. Provozování živnosti může podnikatel oznámit bez udání důvodu na dobu určitou , není omezena maximální délka přerušení.
Zrušit nebo přerušit a jaké hrozí doplatky? Nechte si poradit na co myslet, než pověsíte živnost na čas na hřebíček. Jestliže tak učiní, je živnostenské oprávnění přerušeno dnem doručení oznámení o přerušení provozování živnosti živnostenskému úřadu nebo . Podnikatel může oznámit přerušení provozování živnosti.
Zpětně oznámit přerušení provozování živnosti nelze, neboť živnostenský zákon stanovuje podnikateli oznámit svůj úmysl o přerušení provozování živnosti. Oznámit přerušení provozování živnosti lze na kterémkoli obecním živnostenském úřadu v České republice: při osobní návštěvě – není třeba . Jestliže podnikatel oznámí živnostenskému úřadu přerušení provozování živnosti , je provozování živnosti přerušeno dnem doručení oznámení o přerušení. Prerušenie živnosti má však svoju minimálnu a maximálnu lehotu. Oznamuje se pouze v případě, že podnikatel nebude živnost po určitou dobu . Oznámení o přerušení provozování živnosti. Pokud se živnostník rozmyslí nepodnikat na živnostenský list, může také živnost přerušit.
A to pouhým oznámení předem živnostenskému . Tak ať tedy Hanny oznámí na ŽO, že přerušuje na měsíců a po měsících činnost obnoví. Bez oficiálního přerušení živnosti by se nedoplatila na pojistných a . Pokud se rozhodnete přerušit svoji živnost třeba kvůli tomu, že je sezónního charakteru, ideálně zajděte na libovolný živnostenský úřad a tam . Pokud se podnikatel rozhodne přerušit provozování živnosti a toto přerušení oznámí živnostenskému úřadu, je provozování živnosti přerušeno dnem doručení. Postup podnikatele při přerušení provozování živnosti upravuje § odst.
Hodlá-li podnikatel přerušit provozování živnosti na . Doba přerušení není časové omezená, musí však být na dobu určitou. Jestliže toto oznámení vůči živnostenského úřadu učiní, je provozování živnosti přerušeno dnem .